
W sytuacji otrzymania wyroku nakazowego w sprawie karnej przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu od tego orzeczenia.
Prawo do wniesienia sprzeciwu mają zarówno oskarżony jak i oskarżyciel (również posiłkowy, którym może być pokrzywdzony). Pokrzywdzony, o ile nie jest oskarżycielem nie ma takiej możliwości (postanowienie SN z 24.09.1997 r., I KZP 13/97).
Na wniesienie sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy mają tylko 7 dni od dnia doręczenia tego wyroku bowiem po upływie tego terminu wyrok się uprawomocnia.
Pismo zawierające sprzeciw od wyroku nakazowego podlega takim samym rygorom, jak każde inne pismo procesowe. Znajduje do niego zastosowanie m.in. art. 124 k.p.k. w zw. z art. 38 § 1 k.p.w., co oznacza, że termin do jego złożenia zostaje zachowany, jeżeli przed upływem terminu pismo zostało nadane w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej.
Przyjmuje się, że sprzeciw powinien zostać wniesiony na piśmie i musi on spełniać wymogi formalne stawiane pismom procesowym co oznacza, że powinien zawierać:
- oznaczenie sądu (adres, nazwa);
- sygnaturę sprawy;
- dane wnoszącego (imię, nazwisko, adres zamieszkania, czy jest się oskarżonym czy oskarżycielem);
- wskazanie swojego żądania np. nie zgadzam się z wyrokiem nakazowym i chcę jego zmiany, albo np. ,,wnoszę sprzeciw od wyroku nakazowego i chcę rozpoznania sprawy na zasadach ogólnych’’.
- można też krótko uzasadnić swoje żądanie;
- podpis.
PRZEPIS NORMUJĄCY SPRZECIW OD WYROKU NAKAZOWEGO