ZROZUMIENIE PRAWA - BLOG Adwokat Kraków

"Tylko fakty prawne"

Nazywam się Dominik Marchewka jestem DOKTORANTEM PRAWA oraz ADWOKATEM
Kontynuuje wielopokoleniową tradycję rodzinną.

Moje zainteresowania obejmują: prawo cywilne, rodzinne, opiekuńcze i europejskie prawo cywilne. W wolnych chwilach: podróżuje, czytam książki kryminalne, majsterkuje w garażu, biegam

KOBIETA W ISLAMIE (PRAWO W ARABII SAUDYJSKIEJ)

17 lutego 2014 | prawo karne, prawo medyczne, prawo rodzinne

Niezgodne z prawem jest, gdy kobieta pokazuje swoje ciało lekarzowi, a sprawa jest poważniejsza, jeśli pokazywanymi organami są genitalia” – głosi fatwa wydana przez Kaisa Al-Mubaraka, który należy do Saudyjskiej Organizacji Wielkich Ulemów.

Zakaz dotyczy także porodów i operacji na dolnej części brzucha, gdyż „zakrywanie intymnych części ciała jest obowiązkiem religijnym” – cytuje fatwę „Al Hajat”.

Kobieta może pokazywać te części ciała tylko w skrajnych przypadkach, ale nigdy sama, lecz zawsze w towarzystwie bliskiego męskiego opiekuna – męża, ojca lub brata.

W tym skrajnych przypadkach lekarz może zbadać tylko chorą część ciała. „Podczas takich samotnych wizyt u lekarza rozmowa z pacjentką może się wydłużyć, co może mieć straszne konsekwencje i dlatego islamskie prawo tego zabrania” – podkreślił muzułmański uczony.

Policja religijna na wschodzie Arabii Saudyjskiej już zaczęła zakazywać kobietom, które same przychodzą do ośrodków zdrowia, wizyt w tych miejscach, jeśli nie towarzyszy im mężczyzna.

W zeszłym tygodniu informowano o śmierci studentki na Uniwersytecie Króla Sauda w Rijadzie. Zmarła ona, gdyż władze uniwersyteckie nie dopuściły do niej ekipy pogotowia ratunkowego, ponieważ składała się z mężczyzn.

Zgodnie z zasadami szariatu w Arabii Saudyjskiej obowiązuje zasada separacji płci w miejscach publicznych. Kobietom nie wolno prowadzić samochodu, podróżować za granicę bez towarzystwa męskich opiekunów i pokazywać się publicznie bez nikabu.

Pin It on Pinterest